Spektakl poetycko – muzyczny „TRENY MOJEJ MATCE” w Klubie Kulturalne Zacisze

Szanowni Państwo !

Serdecznie zapraszam do Klubu Kulturalne Zacisze na znakomity spektakl poetycko muzyczny pt. „Treny mojej matce” z udziałem znakomitych wykonawców: Grzegorza Walczaka, poety, prozaika, dramaturga, satyryka i kabareciarza oraz Ewy Beaty Ossowskiej, pianistki, absolwentki Akademii Muzycznej w Warszawie. Ten pełen liryzmu, poetyckości i dramaturgicznych zwrotów teatr przepleciony wyśmienitą muzyką Chopina pozostawia niezapomniane wrażenia, podkreślając naszą olbrzymią wrażliwość na czas listopadowej zadumy.

Będzie mi bardzo miło gościć Państwa w naszym Klubie 21 listopada (sobota), godz. 19.30, Cegłów, ul Piłsudskiego 39.

Wstęp wolny !

Treny Mojej Matce

 

O „TRENACH MOJEJ MATCE”

Ideą tego poetycko-muzycznego monodramu jest ukazanie – z perspektywy poety żyjącego w naszych czasach – najgłębszych dramatycznych przeżyć, jakie wcześniej czy później dotykają nas wszystkich. Jak twórcy reagowali na śmierć najbliższych?

W Poetyckiej Uwerturze słychać echo minionych pokoleń, które przemawiają głosem starożytnych Greków (piękna fraza homerycka z „Odysei”), strofami poezji Jana Kochanowskiego („Treny” – najwybitniejsze dzieło polskiego Renesansu), wierszami poetów polskich XX wieku, np. Bolesława Leśmiana ”Urszulka Kochanowska” i Władysława Broniewskiego („ Anka” – cykl wierszy poświęconych zmarłej córce, „splecionych” w spektaklu z „Trenami” Mistrza z Czarnolasu). Krótkie fragmenty tych poetyckich perełek, należących do ugruntowanej tradycji elegijnej, stanowią wprowadzenie do części głównej w naszym spektaklu – „Trenów mojej Matce” Grzegorza Walczaka (publikowanych w tomikach tego autora i emitowanym w formie słuchowiska w Programie I Polskiego Radia, w wykonaniu Wojciecha Siemiona i Olgierda Łukaszewicza.

Jest też symboliczne post scriptum córki poety – Agnieszki Walczak–Chojeckiej: „Biel”.
Muzykę fortepianową Fryderyka Chopina znana ze swych koncertów w Europie szopenistka – Ewa Beata Ossowska.

Specjalnie przygotowana dla potrzeb spektaklu muzyka partii wokalnych jest autorstwa Grzegorza Walczaka, („Pieśń dzwonów” „Ślady Twoich stóp”, „Moja modlitwa” oraz
dystych „Takie są dusze ludzi” z „Odysei” Homera”). Utwory te stały się muzycznymi leitmotivami spektaklu.

 

Ewa Beata Ossowska
Ewa Beata Ossowska

pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1997),
stypendystka rządu francuskiego w Ecole Normale de Musique de Paris (1998 – 1999),
brała udział w wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Jerome Rose`a (USA), Lee Kum Singa (Kanada), Wiktora Mierżanowa (Rosja), Lazara Bermana (Włochy). Jako solistka i kameralistka koncertowała w kraju i zagranicą: we Francji (Theatre Du Renard, Theatre de L’Alliance Francaise, Salle Pleyel – Chopin, Instytut Polski, Cite des Arts, Auditorium Saint Germain – des – Pres), we Włoszech (Florencja – Galeria Sztuki Współczesnej – La Sfacciata}, w Niemczech (m.in. recitale na światowej wystawie EXPO 2000 w Hanowerze w Pawilonie Polskim. Jako jedyna Polka została też zaproszona do prestiżowego recitalu w Pawilonie Unii Europejskiej). Występowała na Białorusi , Ukrainie (Festiwal „Gwiazdy Planety” – Jałta, Filharmonia Narodowa – Kijów ),w Rosji, Słowenii, w Macedonii ( Skopie – Galeria Narodowa, Filharmonia Narodowa), w Holandii i w Belgii. Uczestniczyła w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, np. 2008 –Rosja – Igrzyska Delphijskie.

W 2000 roku firma fonograficzna Musicon wydała płytę z jej recitalem chopinowskim. Dokonała nagrań dla holenderskiego Radia Classic, rosyjskiej telewizji NTV i Polskiego Radia.

 

Grzegorz Walczak
Grzegorz Walczak

poeta, prozaik, autor tekstów piosenek, dramaturg. Debiutował w latach 60. w warszawskich kabaretach studenckich. W latach 70. osiągnął popularność jako autor tekstów piosenek – pisał dla Ali Babek, E. Bem, Stana Borysa, Niebiesko-Czarnych, No To Co, Skaldów i innych. Twórca libretta pierwszej polskiej rock-opery Naga (1972). Najpopularniejsze piosenki z jego tekstami: Dziewczyny marzą o miłości, Słońce w chmurach łazi, Wrzosy. Ostatnio autor tekstów do piosenek Ani Rusowicz.

Jest autorem wielu sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych realizowanych w Teatrze Polskiego Radia w latach 1984-2010, takich jak: „Obroża” , „Szczur” „Sowy”, „Nie dzwońcie do mnie… umarłem”, „Drzazga”, „Obłoczni, czyli Sen Chopina”. W roku 2002 Teatr Rampa wystawił jego „Big Popiela – Mysią Operę” z muzyką Katarzyny Gartner. Za groteskę „Kaktus” trzykrotnie otrzymał pierwszą nagrodę – w ogólnopolskim konkursie na sztukę teatralną oraz w konkursach na słuchowisko w Polsce i w Jugosławii. Sztuka ta została wystawiona w Teatrze TVP i w Starej Prochowni. Wydał m.in. zbiór opowiadań Anioł ze Starego Miasta (1998), powieść „Nim zaśnie Ziemia” (1998), kilka tomików wierszy.

Grzegorz Walczak zajmuje się też twórczością satyryczną i kabaretową. Występuje stale jako autor-wykonawca w kabarecie satyrycznym prowadzonym przez Marka Majewskiego i Jacka Fedorowicza. Założył też Kabaret Autorów „Pod Dobrą Datą”, którego występ w Klubie Kulturalne Zacisze w czerwcu tego roku widzowie nagrodzili owacjami na stojąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content