„Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie co to będzie?…”

W sobotę 29 października w Kulturotece w Cegłowie byliśmy świadkami powrotu do zamierzchłych czasów . Podczas „Dawnych Rytuałów” cegłowska społeczność mogła wczuć się w średniowieczny klimat pełen duchów, guseł i obrzędu Dziadów 🪔.

Wykład zatytułowany „(Nie)zapomniane kulty, zwyczaje, wierzenia” skupił uwagę na wielu aspektach duchowości, nie tylko słowiańskiej, ale również chrześcijańskiej oraz żydowskiej. Aleksandra Bereda, z Zespołu Szkolnego w Cegłowie, przybliżyła nam rolę rytuałów w życiu duchowym w religii chrześcijańskiej, Jakub Szewczyk omówił i zaprezentował filmy grozy zainspirowane kulturą oraz religią żydowską, a Tomasz Rycharski, z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim, nakreślił tło i okoliczności powstania „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Na zakończenie członkowie Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku Cegłów odczytali „Dziady cz. II” z podziałem na role 📖.

W trakcie wydarzenia wszyscy uczestnicy mogli skosztować staropolskich potraw 🥘 przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Mieni: kapustę z grochem i kaszą oraz pierniki.

29 DH „Burza” przygotowała masę atrakcji i zabaw dla dzieci z nagrodami. Druhowie z OSP Cegłów🧑‍🚒 zajęli się zabezpieczeniem ogniska oraz prezentacją nowego wozu pożarniczego najmłodszym uczestnikom wydarzenia.

Wielkie podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy pomogli w organizacji „Dawnych Rytuałów” w Cegłowie! Mamy nadzieję, że w podobnym formacie zobaczymy się w przyszłym roku 😄

Skip to content