Maciej Patkowski – miłośnik Ziemi Cegłowskiej…

𝗭 𝘄𝗶𝗲𝗹𝗸𝗶𝗺 𝘀𝗺𝘂𝘁𝗸𝗶𝗲𝗺 𝗶𝗻𝗳𝗼𝗿𝗺𝘂𝗷𝗲𝗺𝘆, 𝘇̇𝗲 𝟭𝟳 𝘀𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝗶𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟯𝗿. 𝘇𝗺𝗮𝗿ł 𝗠𝗮𝗰𝗶𝗲𝗷 𝗣𝗮𝘁𝗸𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶 – 𝗽𝗼𝗹𝘀𝗸𝗶 𝗽𝗿𝗼𝘇𝗮𝗶𝗸, 𝘀𝗰𝗲𝗻𝗮𝗿𝘇𝘆𝘀𝘁𝗮, 𝗱𝗿𝗮𝗺𝗮𝘁𝗼𝗽𝗶𝘀𝗮𝗿𝘇 𝘇𝗮𝗹𝗶𝗰𝘇𝗮𝗻𝘆 𝗱𝗼 𝘁𝘇𝘄. 𝗽𝗼𝗸𝗼𝗹𝗲𝗻𝗶𝗮 𝗪𝘀𝗽𝗼́ł𝗰𝘇𝗲𝘀𝗻𝗼𝘀́𝗰𝗶, 𝗺𝗶ł𝗼𝘀́𝗻𝗶𝗸 𝗭𝗶𝗲𝗺𝗶 𝗖𝗲𝗴ł𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶𝗲𝗷…

⚫️ Urodzony w 1936 w Toruniu, Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego (1960). W czasie studiów związał się z prasą studencką, był współzałożycielem tygodnika „Poglądy”. Debiutował w 1958 na łamach prasy. Od lat 70 XX wieku mieszkał w Stanach Zjednoczonych.

⚫️ Zadebiutował powieścią 𝙎𝙠𝙤𝙧𝙥𝙞𝙤𝙣𝙮 (1959), która szybko zyskała międzynarodowe uznanie. Została przetłumaczona na 7 języków. Pan Maciej ma w dorobku powieści, sztuki teatralne, scenariusze filmowe – nagradzane i wielokrotnie wznawiane. Po dłuższej przerwie wznowił działalność literacką m.in. książkami 𝙎𝙩𝙚𝙛𝙖𝙣 𝙒𝙮𝙨𝙯𝙮𝙣́𝙨𝙠𝙞. 𝙋𝙧𝙮𝙢𝙖𝙨 𝙆𝙖𝙢𝙥𝙞𝙣𝙤𝙨𝙪 – opowieść dokumentalna oparta na faktach z Powstania Warszawskiego, 𝘾𝙯𝙖𝙧𝙣𝙮 𝙒𝙩𝙤𝙧𝙚𝙠 – o polskich śladach w dramatycznych wydarzeniach z 11 września 2011 w Nowym Jorku, 𝙆𝙧𝙮𝙥𝙩𝙤𝙣𝙞𝙢 „𝙋𝙖𝙙𝙚𝙧𝙚𝙬𝙨𝙠𝙞” o polityczno-patriotycznej aktywności Artysty w ostatnich latach życia, nagrodzona przez Związkek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w kategorii „Najlepsza książka roku 2013”.

⚫️ 𝘾𝙝𝙤𝙥𝙞𝙣 𝙞 𝙈𝙖𝙟𝙤𝙧𝙠𝙖 to Jego ostatnia praca. Książka 𝙊𝙨𝙩𝙖𝙩𝙣𝙞 𝙬𝙖𝙡𝙘 powstała na podstawie wydarzeń, które miały miejsce w Cegłowie w czasie II wojny światowej 28.VI.1943 r. (pacyfikacja Cegłowa). Niektóre z Jego książek dostępne są w naszej cegłowskiej bibliotece.

⚫️ Maciej Patkowski trafił do naszej gminy przypadkiem, ale ukochał Ziemię Cegłowską. 𝗝𝗲𝗴𝗼 𝘄𝗼𝗹𝗮̨ 𝗯𝘆ł𝗼 𝗯𝘆𝗰́ 𝗽𝗼𝗰𝗵𝗼𝘄𝗮𝗻𝘆𝗺 𝘄 𝗖𝗲𝗴ł𝗼𝘄𝗶𝗲…

⚫️ 𝗣𝗼𝗴𝗿𝘇𝗲𝗯 𝗔𝗿𝘁𝘆𝘀𝘁𝘆 𝗼𝗱𝗯𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗲 𝘀𝗶𝗲̨ 𝘄 𝗻𝗮𝗷𝗯𝗹𝗶𝘇̇𝘀𝘇𝗮̨ 𝘀𝗼𝗯𝗼𝘁𝗲̨ 𝟭𝟭 𝗺𝗮𝗿𝗰𝗮 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗶𝗲 𝟭𝟭.𝟬𝟬 𝘄 𝗸𝗼𝘀́𝗰𝗶𝗲𝗹𝗲 𝗿𝘇𝘆𝗺𝘀𝗸𝗼𝗸𝗮𝘁𝗼𝗹𝗶𝗰𝗸𝗶𝗺 𝗽𝘄. 𝘀́𝘄. 𝗝𝗮𝗻𝗮 𝗖𝗵𝗿𝘇𝗰𝗶𝗰𝗶𝗲𝗹𝗮 𝘄 𝗖𝗲𝗴ł𝗼𝘄𝗶𝗲.

Skip to content