Trochę się działo w Klubie w ostatnich dwóch miesiącach. Aktywnie włączyliśmy si\ę w obchody 100 Lecia Odzyskania Niepodległości. 9 listopada z udziałem dr. Mirosławy Bednarz Libery z Warszawskiego Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Wójta Gminy Marcina Uchmana, Prezesa Z P PSL w Mińsku Mazowieckim Mariusza Kozery, Wice Dyrektor Kulturoteki Małgorzaty Śluzek otwarta została wyjazdowa wystawa „Wincenty Witos – twórca Niepodległej Polski”. Pani doktor w niezwykle ciekawej prelekcji opowiedziała o wydarzeniach i faktach prezentowanych na poszczególnych planszach.. Wystawa, zorganizowana dzięki pomocy muzeum przybliża życiorys i niezwykłe dokonania jednego z najwybitniejszych polskich patriotów, trzykrotnego Premiera nasze Państwa. Wystawę zwiedziło wiele osób, w tym kilka zorganizowanych grup z Zespołu Szkolnego w Cegłowie i Szkoły w Wiciejowie.
W niedzielę 11 listopada w Dniu Święta Niepodległości odbył się wieczorny czat, połączony z wspólnym ogniskiem i śpiewaniem pieśni patriotycznych,Przy gitarowym akompaniamencie Juli Lisieckiej ślicznie zaprezentowały się Cegłowskie Zuchy. Oczywiście nie zabrakło tradycyjnych pieczonych kiełbasek, ciasta i na rozgrzewkę kawy i herbaty Trzeba z radością przyznać, że frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów, Przybyło ponad 150 osób. Ognisko zakończył spektakl muzyczny z pokazem sztucznych ogni w barwach narodowych.
Dopełnieniem obchodów był Koncert „Dla Niepodległej” z udziałem połączonych chórów „Serenady” z Jakubowa” i cegłowskiej „Zorza”, Bogaty program przygotowany pod kierownictwem artystycznym Jolanty Kowalczyk zawierał te znane i mniej popularne pieśni patriotyczne związane z najważniejszymi wydarzeniami odzyskiwania Niepodległości. Między innymi usłyszeliśmy zapomniane utwory Powstania Listopadowego i Styczniowego, Legionów marszałka Piłsudskiego, czy polskiej armii z okresu II wojny światowej. Publiczność, która wypełniła salę koncertową Klubu po brzegi chętne włączała się do wspólnego śpiewania tych najbardziej znanych utworów. Program uświetnili dwaj muzycy: Stanisław Woźnica i Zdzisław Jałocha, akompaniujący występującym i Pani Joli na akordeonach. Koncert poprowadził Jerzy Maciejewski z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mińsku, który w barwny sposób opowiadał o genezie powstania, historii i twórcach poszczególnych utworów. Dzięki temu wspaniałemu rysowi historycznemu dowiedzieliśmy się, które pieśni były pretendowane do naszego hymnu narodowego. Wśród gości z Jakubowa obecna była Pani Wójt Hanna Wocial oraz przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Domański. Na zakończenie wszyscy mogli „pogawędzić” przy drobnym poczęstunku, kawie i herbacie.
Dzieci też nie mogły narzekać na brak wydarzeń. Odbyły się dwa przedstawienia teatralne, Dzieci z Zespołu Szkolnego w Cegłowie oraz SP w Wiciejowie w zorganizowanych grupach obejrzały między innymi przedstawienie wykonaniu Teatru Edu – Artis z Krakowa pt. „Tajemnice szafy”. Interaktywny spektakl bardzo spodobał się młodej widowni, która polubiła zabawne postaci Rumcajsa I Hanki. Miło było popatrzeć na roześmiane buzie ponad 100 osobowej publiczności. Aktorzy Teatru zastali zaproszeni na kolejny spektakl, który odbędzie się już w przyszłym roku.
Tradycyjna zabawa andrzejkowa tym razem odbyła się w Kulinarnej Wiosce w Podcierniu. Bawić się mogły nie tylko dzieci i młodzież, ale również i dorośli. Wydarzenie współorganizowane przez OSP i KGW w Podcierniu podzielone było na dwie części. Nie zabrakło tradycyjnych wróżb andrzejkowych i zabaw integracyjnych oraz animacji plastycznych. Dzieci i dorośli bawili się wyśmienicie. Panie z Koła przygotowały fantastyczne słodkie łakocie oraz bufet przystawek, którego nie powstydziłby się Hotel Hilton. Zabawa dla dorosłych przy znanych utworach muzyki disco polo trwała aż do białego rana. Szkoda tylko, że tak mało dzieci skorzystało z tego gminnego wydarzenia.