W dniu 1 października w Kulturotece odbyło się niezwykłe spotkanie z niezwykłym twórcą Ernestem Bryllem, poetą, prozaikiem, dziennikarzem, tłumaczem, autorem tekstów, krytykiem filmowych. Jest absolwentem polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Współredagował wiele pism kulturalno-społecznych, m. in. dwutygodnik „Współczesność”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, był także, w latach 1974 – 1978, dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, a także ambasadorem Rzeczpospolitej w Irlandii. Od 2012 r. jest pracownikiem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W latach 2012 – 2018 był kierownikiem jego Działu Literackiego. Debiutował w 1958 roku tomikiem Wigilie wariata. Potem wydał jeszcze kilkadziesiąt tomów wierszy, dramatów, oratoriów i musicali miedzy innymi: Zagrajcie nam wszystkie srebrne dzwony, Na szkle malowane, Kolenda-nocka, Ballady lipieckie, Życie-jawą, Tristan), oraz ośmiu książek prozatorskich: Ojciec, Betlejem, O trzeciej nad ranem i inne. Ernest Bryll jest również również tłumaczem z języka irlandzkiego, m. in., z M. Goraj, Historii Irlandii, Miodopoju oraz A. Cronina, „Koniec współczesnego świata”.
Na stałe współpracuje z wieloma kompozytorami, między innymi K. Gaertner, J. Derfelem, W. Korczem a ostatnio z Anią Rusowicz. Jest wraz z nimi autorem licznych przebojów, śpiewanych przez takich wykonawców, jak: Stan Borys, Krystyna Prońko, Myslovitz, Czesław Niemen, Marek Grechuta, czy Skaldowie.
Za swoją twórczość uhonorowany został m. in. nagrodą im. Stanisława Piętaka, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy, Złotym Medalem Zasłużonym Kulturze Gloria Artis, honorowym obywatelstwem Gdyni.
W trakcie wieczoru zaprezentowali swoją twórczość również „Nasi” poeci: Krzysztof Zagańczyk, Piotr Dworzyński, Ewa Furmańska. Panu Ernestowi spodobała się poezja w wykonaniu autorów, niektóre z wierszy przeanalizował, ukazując ich przesłanie i doceniając dobry warsztat pisarski. Na zakończenie można było otrzymać autograf autora w ostatnio wydanej książce „Ciągle za mało stary” oraz przy kawie i ciasteczkach chwilę porozmawiać z wielkim poetą. Pan Ernest interesował się również naszą nową Kulturoteką, wyrażając swoje uznanie dla zmodernizowanego obiektu w rozmowie z wójtem Marcinem Uchmanem.
Dla Cegłowskiej Kulturoteki spotkanie z Ernestem Bryllem na długo zapisze się w kartach historii i zapewne będzie wspominane przez wiele, wiele lat.
Poniżej zamieszczamy fotorelację z wydarzenia.