Spotkanie wokół relacji Ity Gartenkranz

Za nami piątkowe „Spotkanie wokół relacji Ity Gartenkranz”.

🟢 W Kulturotece w Cegłowie studenci judaistyki z Uniwersytetu Warszawskiego: Anna Dobrowolska-Balcerzak, Marta Hajduk, Adrian Chojnacki i Jakub Szewczyk zaprezentowali, przetłumaczoną w ramach zajęć translatoryjnych, relację ocalałej z Zagłady Ity Gartenkranz. Przy tej okazji prelegenci mówili także o warsztacie tłumacza języka żydowskiego, dokumentowaniu historii Żydów w okresie wojny, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów tej społeczności w powiecie mińskim i w gminie Cegłów. Po spotkaniu wywiązała się długa i ożywiona dyskusja.

🟢 Dziękujemy za tak liczną obecność na spotkaniu! Dziękujemy również za obecność radnemu Rady Miejskiej w Cegłowie Mirosławowi Walasowi, który reprezentował burmistrza Cegłowa oraz samorząd, Zastępcy Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Katarzynie Łaziuk oraz prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego Markowi Łodydze.

🟢 Przekład relacji Ity Gartenkranz będziemy mogli przeczytać niebawem w magazynie Cegiełka. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach obchodów 80. rocznicy Pacyfikacji Cegłowa.

Skip to content