Teresa Lipowska – gość specjalny spotkania literackiego w Bibliotece

26 kwietnia 2019 Wyłączone przez Tadeusz Lempkowski

Zapraszamy na spotkanie z Teresą Lipowską, które odbędzie się 30 kwietnia o godz. 16.00          w Bibliotece w Cegłowie. Wstęp wolny!

plakat teresa lipowska

Teresa Lipowska dziś chyba najbardziej znana wszystkim, jako serialowa babcia Barbara                  z dwójkowej sagi M jak miłość; chociaż to ledwie jedna z dziesiątek ról, jakie przyszło jej kreować; przypomnijmy tu choćby sierżant Danutę w śmieszącym do łez filmie Rzeczpospolita babska, albo despotyczną Jadwigę Fornalczyk – teściową głównego bohatera z obrazu Tato Macieja Ślesickiego. Oprócz tego stworzyła liczne, godne pamiętania role w filmach i serialach takich jak: Przygody psa cywila, Noce i dnie, Lalka, czy Na dobre i na złe.

Dla Teresy Lipowskiej, choć urodziła się                      w Warszawie, to Łódź stała się miastem szczególnym, najbliższym sercu.  „Wszystko co najlepsze, jest związane z Łodzią” – wyznała kiedyś. Tu spędziła dzieciństwo, ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu, a w 1957 roku, w słynnej „Filmówce”, uzyskała dyplom aktorski.  Artystka przez wiele lat była też związana z kultowym dziś kabaretem „Dudek”. Występowała na deskach stołecznych teatrów: Ludowego i Syreny; w tym drugim z nich nawet i dziś, mimo emerytury, zdarza jej się jeszcze czasem grywać. Współpracuje też z Teatrem Polskiego Radia, a w 2010 roku, została wyróżniona przez jego Zespół Artystyczny prestiżowym Wielkim Splendorem. Jest doskonałą aktorką dubbingową; udzieliła głosu bohaterom wielu filmów animowanych, takich jak np.: Tom i Jerry, Flinstonowie, Zakochany kudel , czy Mulan. Sama została jedną z bohaterek książki Marzanny Graff Siła codzienności, zaś sama napisała książkę pt. Nad rodzinnym albumem, która została wydana w 2017 r.  Prywatnie Teresa Lipowska jest wdową, (mąż, znany aktor Tomasza Zaliwski zmarł w 2006 r.), matką i babcia dwójki wnucząt. Za swoją pracę uhonorowana została licznymi nagrodami i odznaczeniami państwowymi.