Zapraszamy do Narodowego Czytania w dniu 7 września

Narodowe Czytanie to wielka społeczna kampania promująca czytelnictwo. Liczba miejsc,
w których Polacy spotykają się, aby czytać wspólnie wybraną lekturę, co roku się powiększa.
W tym roku, jak na razie, zgłoszono ponad 2,5 tys. miejsc, gdzie odbędzie się czytanie ośmiu polskich nowel. Liczba zgłoszeń z całej Polski i całego świata cały czas się powiększa. Jeżeli chodzi o Polskę, to pod względem geograficznym jest pełna równowaga – zgłoszenia napływają ze wszystkich województw, z dużych miast, małych miejscowości, terenów wiejskich. Mamy
w tym roku rekordową liczbę zgłoszeń spoza Polski – dotychczas jest ich już ponad 130 z całego świata – mówił Wojciech Kolarski, dodając, że liczba uczestników akcji ciągle rośnie – do ostatniej chwili można zgłosić swój udział, wypełniając formularz na stronie prezydent.pl.

Na ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda – wybrała osiem lektur, które – jak zaznaczył prezydent – uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

W najbliższą sobotę odbędzie się 8. edycja Narodowego Czytania – tym razem lekturą będzie osiem polskich nowel. Liczba zgłoszeń do tegorocznej akcji przekroczyła już 2,5 tys., a kolejne wciąż napływają – powiedział PAP minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.
W najbliższą sobotę odbędzie się 8. edycja Narodowego Czytania - tym razem lekturą będzie osiem polskich nowel. Liczba zgłoszeń do tegorocznej akcji przekroczyła już 2,5 tys., a kolejne wciąż napływają - powiedział PAP minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.Foto: Materiały prasowe
Narodowe Czytanie 2019

Para Prezydencka, po konsultacji z literaturoznawcami, wybrała tytuły, które przewijały się w propozycjach lektury Narodowego Czytania nadsyłanych przez internautów. Są to:

  • „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej,
  • „Dym” Marii Konopnickiej,
  • „Katarynka” Bolesława Prusa,
  • „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza,
  • „Orka” Władysława Reymonta,
  • „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego,
  • „Sachem” Henryka Sienkiewicza
  • oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

Jak podkreślił prezydent w liście zachęcającym do uczestnictwa w akcji, wybrane utwory to „klasyka polskiej noweli”. – Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe – mówił prezydent.

Pierwsza dama dodała, że wybrane utwory „reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne”. – Łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury – zwróciła uwagę.

Narodowe Czytanie 2019 – start w sobotnie południe 7 września, w Cegłowie o godz. 14.00

W sobotę, w samo południe, Narodowe Czytanie 2019 zainauguruje Para Prezydencka na specjalnie przygotowanej scenie w warszawskim Ogrodzie Saskim. Kolarski zdradził, że elementem scenografii będą inspirowane nowelami komiksy, które powstały specjalnie na tegoroczne Narodowe Czytanie. We wspólnym czytaniu w Ogrodzie Saskim wezmą udział znani aktorzy m.in. Ewa Dałkowska, Anna Dymna, Anna Dereszowska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, a także Edward Linde-Lubaszenko, Robert Gonera i Rafał Zawierucha.

Lokalne odsłony Narodowego Czytania mogą być bardzo różnorodne – wszystko zależy od inwencji organizatorów. Narodowe Czytania organizowane jest zarówno przez grupy sąsiadów, organizacje społeczne, samorządy, szkoły, biblioteki, teatry. W wielu miejscach czytanie ma charakter happeningu, w poprzednich edycjach często przygotowywano specjalną scenografię, stroje, oprawę lektury. Jak w poprzednich latach Narodowe Czytanie odbywać się będzie w pociągach, środkach komunikacji miejskiej, ale też w ośrodkach wojskowych, na poligonach, w więzieniach, szpitalach.

– Narodowe Czytanie to akcja, którą współtworzą wszyscy uczestnicy, to wydarzenie autentycznie obywatelskie. Te akcje tworzą Polacy, o jej charakterze, zasięgu i sukcesie decydują ci wszyscy, którzy w tych tysiącach miejsc spotykają się, aby razem czytać. To największa kampania promująca czytelnictwo w Polsce. Narodowe Czytanie jest świętem polskiej literatury, dzieł, które stanowią kanon literacki polskiej kultury, dzieł, które można lubić, podziwiać, ale też krytykować, uznawać za nudne, ale przede wszystkim – trzeba je znać – dodał Kolarski.

W tym roku zostało przygotowane przez Kancelarię Prezydenta RP specjalne wydanie ośmiu nowel z Narodowego Czytania w alfabecie Braille’a. Zostały one rozesłane do 17 ośrodków dla osób niewidomych i słabowidzących w całej Polsce, aby ich podopieczni mogli wziąć udział w akcji. Te książki będą też trwałym śladem po tegorocznym Narodowym Czytaniu w bibliotekach tych instytucji.

Źródło: ONET KULTURA

Poniżej plakat i zaproszenie do udziału:

NC4

Skip to content