III Wiek dla młodzieży, czyli seniorzy w akcji!

Wrzesień 2021 roku przyniósł dla cegłowskiego Uniwersytetu Drugiego i Trzeciego Wieku nowe wyzwania. Przy wsparciu Gminnej Biblioteki Publicznej – Kulturoteki w Cegłowie nasi seniorzy podjęli się uczestnictwa w projekcie „III Wiek dla młodzieży”, który został sfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a realizowany jest przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Rolę animatorów objęła międzypokoleniowa para Pani Zofia Wójcik oraz Pani Sylwia Madziar. Głównym celem całego projektu jest wielopoziomowa pomoc oraz budowanie więzi z podopiecznymi Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podcierniu.

„Młodzież z ośrodka podniesie swoją samoocenę, nabierze pewności siebie. Chcemy pokazać, że możliwa jest współpraca między osobą młodszą a starszą, że tandemy międzypokoleniowe są realne. Wnosząc urozmaicenie w ich życie poprzez wspólne warsztaty i wzbogacając tych młodych ludzi doświadczeniem seniorów będziemy mieć nadzieję, że odnajdą swoje miejsce w świecie.” – mówi Sylwia Madziar. Nie będzie to tylko i wyłącznie nauka dla młodych. „Głównym moim działaniem będzie nauka gotowania, pieczenia i tworzenia własnych przepisów. Moja pasja i zaangażowanie będzie też pobudzać do działania całą grupę wolontariuszy, czyli seniorów biorących udział w projekcie. Będzie to czas naszych aktywnych spotkań, otwarcia na nowe wyzwania, służenia społeczności, w której żyjemy oraz budowania relacji międzypokoleniowej.” – zaznaczyła w swojej wypowiedzi Zofia Wójcik.

Ideą projektu była między innymi potrzeba zaangażowania się i możliwość pomocy dzieciom z MOW w Podcierniu. Niestety okres pandemii ograniczył wszystkim kontakt z drugim człowiekiem. Seniorzy poprzez swoje działania chcieli pomóc tamtej młodzieży w wyjściu z covidowego letargu, powrocie do lepszego funkcjonowania oraz aby odnaleźć swój ukryty potencjał.

Harmonogram działań przepełniony jest licznymi spotkaniami, warsztatami, czy też aktywnościami fizycznymi. Część z nich została już przeprowadzona, ale do czerwca jeszcze długa droga pełna wielu nowych doświadczeń.

Pierwszym krokiem była oczywiście integracja seniorów z młodzieżą. Jak najlepiej było to zorganizować? Oczywiście podczas wspólnych ćwiczeń w cegłowskiej siłowni „Cegielnia” oraz na hali sportowej. Przy rozciąganiu lub na bieżni zawsze znalazł się czas na wspólne rozmowy i wymieniane zdań na temat swojego zdrowia fizycznego. Spotkanie ubogacił krótki wstęp do karate Kyokushin. Zwieńczeniem integracji była wspólna gra w siatkówkę, gdzie nie jedne ręce bolały od serwowania i przyjmowania piłek.

Jednym z głównych warsztatów tematycznych były te związane z gotowaniem. Tutaj szerokie pole do popisu miały nasze seniorki, które ze swoim doświadczeniem rzadko zaglądają do książek kucharskich. Młodzież była zachwycona i z wielką chęcią oraz radością pomagały w przygotowaniu potraw. Również przy organizacji wspólnego spotkania wigilijnego cała kuchnia przepełniona była domową i magiczną atmosferą. Trzeba tutaj zaznaczyć, że zaplanowane przez Uniwersytet działania były otwarte na różne propozycje ze strony młodych. Przy jednym ze spotkań organizacyjnych, obecne na nim dziewczyny same obmyśliły, co będą wszyscy gotować na kolejnych warsztatach kulinarnych.

„Odrestauruj ciucha” oraz zajęcia z projektowania i stylizacji ubrań odsłoniły wśród młodych ludzi zainteresowanie do krawiectwa. Wielu młodych, jak również i starszych, mogło wyzwolić duszę artysty i zaprojektować koszulkę swoim własnym wzorem. Warsztaty o nazwie „Odrestauruj ciucha” okazały się bardzo pomocne z wielu powodów. Od tego momentu takie czynności jak przyszycie guzika, załatanie dziury w spodniach, czy zastosowanie łaty na ubraniu nie będą budzić przerażeniach w oczach młodzieży!

Grudniowy miesiąc i świąteczna aura zainspirowały wszystkich do warsztatów rękodzieła. Powstały liczne dzieła sztuki takie jak olbrzymie bombki i choinki zrobione z niepospolitych materiałów. Przebrani za elfy i śnieżynki uczestnicy projektu mieli okazję zrobić swoją sesję zdjęciową. Panująca wtedy atmosfera wpasowywała się w opis Bieguna Północnego. Jak już wspomniałem wcześniej została zorganizowana wspólna wigilia. Był to czas wspólnego gotowania, nakrywania do stołów, śpiewania kolęd oraz rozdawania prezentów.

Pomysłów na dalsze działania jest wiele, a ich liczba rośnie wraz z kolejnymi spotkaniami. Mamy nadzieję, że połączone siły seniorów i młodzieży jeszcze zadziwią i zachwycą społeczność Cegłowa, a sami uczestnicy projektu wyniosą z niego jak najwięcej pozytywnych doświadczeń.

Jakub Szewczyk

Skip to content