A Cegłowowi Serce

Drugiego stycznia na Hali Widowiskowo-Sportowej w Cegłowie odbył się Koncert Noworoczny z okazji powrotu miasta „A Cegłowowi serce”. Było to bez wątpienia niepowtarzalne wydarzenie, którego mogliśmy być świadkami. Liczne iluminacje świetlne oraz wystrój sceny tylko potęgowały to uczucie znakomitości.

W swojej powitalnej przemowie Burmistrz Marcin Uchman zaakcentował, że prawa miejskie nadane naszej miejscowości zapewnią pewny i rozsądny rozwój Ziemi Cegłowskiej. Pan Burmistrz wspomniał też o planach dotyczących rewitalizacji cegłowskiego rynku, który miałby się stać wizytówką miasta. Po odczytaniu przez posła Daniela Milewskiego listu premiera Mateusza Morawieckiego nastąpiło oficjalne przekazanie „klucza do miasta”.

Fot. Jarek Wójcicki

Koncert wykonała Festiwalowa Orkiestra Kameralna im. Ignacego Jana Paderewskiego pod dyrekcją Szymona Kawalli. Można było usłyszeć m.in. prapremierę „Hymnu Cegłowa” oraz Kantaty „A Cegłowowi serce” (Oparta została na pieśni spisanej w Cegłowie przez etnografa muzycznego Oskara Kolberga 150 lat temu, a zapisana do słów miejscowych poetek Pań Wąsowskiej oraz Gójskiej.) i poemat recytatorsko-muzyczny „Wit Stwosz”. Publiczność była zachwycona, a można to było wywnioskować po owacjach na stojąco. Podczas koncertu na ekranie za orkiestrą naprzemiennie wyświetlano ołtarz Lazarusa wraz z jego częścią malarską oraz ołtarz Wita Stwosza. Przy wspaniałym akompaniamencie orkiestry, osoba siedząca na widowni mogła dobitniej zdać sobie sprawę z tego, jaki skarb narodowy znajduje się w cegłowskiej świątyni. Cały koncert był prawdziwą ucztą dla duszy i idealnie wpisywał się w wielkość wydarzenia, jakim było odzyskanie praw miejskich dla Cegłowa.

Wydarzenie zostało zorganizowane w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski

Fot. Jarek Wójcicki
Skip to content